ZDROWO JEMY

Nasze przedszkole przystąpiło do  kampanii na rzecz naturalnej diety w przedszkolu
 

W przedszkolu w każdy czwartek, miedzy śniadaniem a obiadem podajemy dzieciom świeży jednodniowy sok owocowo-warzywny.
Szczegóły zamieszczone są w hollu przedszkola na tablicy ogłoszeń obok jadłospisu.
 
"ZDROWY   Przedszkolak"    
 
 
Wiek przedszkolny to czas intensywnego rozwoju fizycznego i umysłowego dziecka.
 
To, co jemy, wpływa bezpośrednio na samopoczucie i ważne czynności naszego organizmu.
 
Nawyki żywieniowe nabyte w dzieciństwie często kształtują późniejsze wybory i przyzwyczajenia żywieniowe dorosłych
 
 
ZDROWY  Przedszkolak
 
Celem projektu Zdrowy Przedszkolak jest poprawa jakości odżywiania dzieci przedszkolnych i poszerzenie świadomości w zakresie naturalnego odżywiania
 
Projekt skierowany jest do dyrektorów przedszkoli , pedagogów , rodziców oraz wszystkich osób odpowiedzialnych za żywienie dzieci .
 
 
ZDROWY   Przedszkolak
 
Dieta dzieci w naszym przedszkolu jest zrównoważona odżywczo,  odpowiednia dla  wieku, dzieci różnorodna i oparta o produkty jak najmniej przetworzone naturalne i wysokiej jakości.
 
·      Nasze  jadłospisy planowane na 10 dni uwzględniają zasady zdrowego odżywiania.
 
·      Zgodnie z piramidą żywienia posiłki zawierają produkty ze wszystkich grup zbożowe, warzywa i owoce, produkty białkowe, cukry  i tłuszcze.
 
 
Co  jedzą  dzieci w przedszkolu ?    
 
 
Produkty zbożowe
Produkty zbożowe stanowią główne źródło złożonych węglowodanów, które dostarczają organizmowi energii.   Podajemy  produkty zbożowe o niewielkim stopniu przemiału, odznaczające się wysoką zawartością witamin i składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego:
mąki razowe (np. orkiszowa, pszenna, żytnia, owsiana, gryczana,) oraz produkty z nich przygotowane: pieczywo, makarony, naleśniki, ciasta.
płatki naturalne czyste: owsiane, pszenne, jęczmienne, orkiszowe, kasze i ryże pełne: kasza jaglana, kasza gryczana, kasza jęczmienna, kasza orkiszowa kaszka kuskus .
 
Owoce i warzywa
Warzywa i owoce podajemy do śniadania    jako przekąskę między śniadaniem i obiadem , na obiad  na podwieczorek.
 
Produkty białkowe
Źródło białka w naszej diecie dziecka to nie tylko mięso, mleko i przetwory mleczne, ale również ryby, jajka i warzywa strączkowe: fasole, groch, soczewica, ciecierzyca,  które zaliczane są do białkowych produktów roślinnych białko to jest łatwo przyswajalne .
Cukry i tłuszcze
Cukry i tłuszcze należą do grupy produktów wysokokalorycznych, dlatego używamy je  w umiarkowanej ilości, stosując jako dodatek  żywnościowy.
Zdrowe przekąski
Dieta dzieci  zawiera zdrowe przekąski: owoce świeże oraz suszone , świeże warzywa do chrupania .
Dodatki do żywności
Przygotowując posiłki dla dzieci ,zwracamy uwagę na dodatki, które mają  polepszać walory smakowe ograniczamy  stosowanie soli.
 
 
Walory smakowe potrawy
wzmacniamy używając naturalnych ziół, przypraw, które mają dodatkowe właściwości, m.in. ułatwiające trawienie, rozgrzewające i lecznicze jak tymianek, bazylię, oregano, kminek, majeranek, pieprz, czosnek, estragon.
Nie używamy  vegety , kostek rosołowych  ani innych ulepszaczy smaku.