DOSTĘPNOŚĆ SERWISU
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności serwisu Samorządowego Przedszkola nr 140 w Krakowie
Wstęp Deklaracji
Samorządowe Przedszkole nr 140 w Krakowie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do serwisu internetowego Samorządowego Przedszkola nr 140 w Krakowie
Samorządowe Przedszkole nr 140 w Krakowie (w skrócie P140):
Telefon: +48 122661002
E-mail: p140@mjo.krakow.pl
Adres korespondencyjny: ul. Słomiana 8, 30-316 Kraków
Data publikacji strony internetowej: 2010-09-01
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2020-09-10
- część plików nie jest dostępnych cyfrowo,
- brak odpowiedniej struktury nagłówkowej artykułów,
- brak opisów zdjęć, tekstu alternatywnego dla czytników obsługiwanych przez osoby niepełnosprawne,
- brak możliwości zmiany rozmiaru tekstu,
- administratorzy/redaktorzy dokładają wszelkich starań aby dane zamieszczone na stronie były zrozumiałe oraz formatowane w sposób zgodny z zasadami dostępności;
- strona została zaprojektowana przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej,
- mapy są wyłączone z obowiązku zapewnienia dostępności.
Oświadczenie sporządzono dnia: 2023-03-25. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą odpowiedzialną jest Renata Rak, adres poczty elektronicznej: p140@mjo.krakow.pl Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji.
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy podmiot odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć skargę na takie działanie.
Po wyczerpaniu wszystkich możliwości skargę można przesłać także do Rzecznika Praw Obywatelskich .
Dostępność architektoniczna
- Aby wejść do budynku należy pokonać 7 stopnie oraz drzwi wejściowe otwierane ręcznie
- Dzwonek do przedszkola jest zamieszczony po lewej stronie drzwi wejściowych.
- Budynek nie jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Nie ma podjazdu dla wózka przy wejściu głównym. W budynku nie ma pochylni, platform, informacji głosowych, itp.
- Budynek jest dwupoziomowy - brak jest windy, aby wejśc na piętro należy pokonać kilkadziesiąt stopni, w korytarzach nie ma wydzielonych stref kontroli.
- W odległości 15m znajduje się parking miejski z wydzielonymi miejscami dla osoby niepełnosprawnej.
- Dyrektor jednostki wyraża zgodę na wstęp z psem asystującym.
- Brak możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.
Aplikacje mobilne
Jednostka nie posiada aplikacji mobilnej.
Raport o stanie dostępności 2021