NASZA OFERTA

PRZEDSZKOLE REALIZUJE PROGRAM WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO

" KOCHAM PRZEDSZKOLE"

Dodatkowo wykorzystujemy programy własne opracowane przez nauczycielki:
- Program Edukacji Żywieniowej „Hałabała wam podpowie jak należy dbać o zdrowie”- innowacja
Celem podjętych przez nas działań jest :
- poznanie i uświadomienie dzieciom zagrożeń płynących z nieodpowiedniego sposobu odżywiania,
- wzbogacenie wiadomości o produktach, które powinny znaleźć się w diecie dziecka,
- ukazanie racjonalnego i zdrowego sposobu odżywiania,
- kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych,
- zdobywanie wiedzy i umiejętności na drodze odkrywania, próbowania i eksperymentowania,
- pomaganie dziecku w tworzeniu problemów, planowaniu i realizowaniu zadań,
- samodzielne komponowanie i przygotowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków,
- poznawanie nowych smaków, przełamywanie niechęci.
Celem programu jest poznanie zasad zdrowego stylu życia i odżywiania, ukształtowanie umiejętności wyboru zdrowych i wartościowych posiłków i produktów, wychowanie świadomego konsumenta.
Temat dotyczący promocji zdrowego odżywiania w naszym programie potraktowałyśmy w bardzo szerokim zakresie. W czasie realizacji programu dzieci mają okazję poznać wartościowe produkty spożywcze, korzyści płynące ze zdrowego odżywiania, przygotowywać w grupie zdrowe przekąski. W każdym miesiącu organizujemy jeden dzień dotyczący wybranego zdrowego produktu w który bierze udział całe przedszkole. Na ten dzień ustalany jest jadłospis z głównym produktem /np. kasza/ w grupach na wszystkich poziomach organizowane są zajęcia , gdzie dzieci dowiadują się o wartościach odżywczych tego produktu. Oglądają, wąchają, próbują, wymyślają rymowanki, słuchają wierszy, wykonują prace plastyczne, zabawy zręcznościowe, gry matematyczne. Przygotowują zdrową przekąskę /np. krem czekoladowy z kaszy jaglanej/ która podawana jest na podwieczorek. Przygotowujemy również degustację dla rodziców i udostępniamy przepisy.
Dla starszych dzieci, zainteresowanych tematem zdrowego odżywiania organizujemy warsztaty kulinarne, w czasie których przygotowują zdrowe jedzenie, zabierają je do domu, aby wraz z rodzicami spróbować nowych zdrowych przekąsek.
Wprowadzenie w trakcie śniadań formy „stołu szwedzkiego” wpływa na dokonywanie samodzielnych wyborów, odpowiednich produktów.
Stosowanie dużej ilości zajęć praktycznych stanowi o atrakcyjności tematu, organizowanie warsztatów i zajęć praktycznych w grupach pozwalają na poznanie zasad zdrowego żywienia.
Samodzielne przygotowanie zdrowych przekąsek, zachęca dzieci do próbowania, degustowanie, poznawania nowych smaków, przełamywania niechęci.
- Program adaptacyjny „Przedszkole bez łez”
- Program wychowawczo - profilaktyczny „Chcę żyć grzecznie, zdrowo i bezpiecznie”
- Program „Mali ogrodnicy”
- Elementy Metody nauki czytania J. Cieszyńskiej – innowacja