Samorządowe Przedszkole nr 140
BIEDRONKI

ZAMIERZENIA DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZE NA MAJ

KRAKÓW MOJE MIASTO

• Wzbogacamy wiedzę na temat  miasta - Kraków: charakterystyczne miejsca i zabytki
  • Poznajemy słownictwo związane z miastem, wypowiadamy się poprawnie pod względem gramatycznym.
  • Tworzymy więzi ze środowiskiem lokalnym, rozbudzamy zainteresowania swoim miastem.
  • Zachęcamy do dbania o miasto np. o czyste powietrze. Zachęcamy do jazdy na rowerze.
  • Poznajemy tradycyjne legendy związane z Krakowem.
  • Oglądamy zdjęcia, albumy, przybliżające zabytki Krakowa.
  • Poznajemy słowa i melodię piosenek regionalnych, przyśpiewek ludowych.
  • Ilustrujemy ruchem treści piosenek.
  • Rozwijamy myślenie przyczynowo-skutkowe w trakcie układania historyjek obrazkowych związanych z legendami o Krakowie.
  • Rozwijamy sprawność manualną podczas wykonywania prac plastycznych.
  • Rozwijamy sprawność ruchową w zabawach ruchowych, tańcach, ćwiczeniach gimnastycznych.

TAJEMNICE  KSIĄŻEK

• Rozwijamy zainteresowania książkami, pobudzamy ciekawość poznawczą poprzez odpowiedź na pytanie: „Jak powstaje papier”?
  • Sprawdzamy różne faktury papieru – zabawy badawcze.
  • Kształtujemy u dziecka śmiałość i odwagę poprzez prezentowania przed swoją grupą swojej ulubionej książki.
  • Kształtujemy umiejętność wypowiadania się na temat ulubionych książek.
  • Układamy i opowiadamy historyjki obrazkowe zgodnie z chronologią zdarzeń.
  • Rozwijamy umiejętność wypowiadania się na temat obrazka oraz wysłuchanego tekstu.
  • Doskonalimy umiejętność liczenia.
  • Poznajemy pracę sprzedawcy w księgarni. Poznajemy określenia: księgarnia, okładka, strona.
  • Wskazujemy na różnorodność tematyczną książek, rozwijamy zainteresowania książkami oraz dbałość o książki.
  • Rozwijamy sprawność fizyczną w zabawach, koordynację wzrokowo-ruchową, równowagę.

ŚWIĘTO  MAMY  I  TATY

• Poznajemy rolę mamy i taty w rodzinie.
  • Rozwijamy mowę poprzez swobodne wypowiadanie się na temat swoich rodziców.
  • Poznajemy imiona mamy i taty.
  • Podajemy nazwy członków rodziny, wskazujemy na podobieństwa i różnice.
  • Wymieniamy codzienne obowiązki w domu, zachęcamy do pomagania rodzicom w obowiązkach.
  • Przygotowujemy niespodziankę na Dzień Mamy.
  • Rozwijamy kreatywność poprzez interpretację utworów muzycznych i literackich.
  • Zachęcamy do zgodnej zabawy podczas wspólnych działań.
  • Przestrzegamy umów i zasad obowiązujących zarówno w domu rodzinnym, jak i w przedszkolu.
  • Jesteśmy już samodzielni podczas codziennych sytuacji: w łazience, przy stole, w szatni.

Ostatnia aktualizacja: 2022-05-06