To takie proste!
Strona głowna  /  ZABAWY LOGOPEDYCZNE
ZABAWY LOGOPEDYCZNE
 

http://www.karliklogopedia.pl/oferta/logopeda-dla-dzieci

 
Propozycje zabaw logopedycznych
 
„Zrób tak jak powiem”
 
Zapraszam na profil Mowy nie ma - Profilaktyka i terapia logopedyczna na Facebooku. Znajdziecie tam Państwo między innymi zabawę „Zrób jak powiem” – post z 9.06.2020 – nie trzeba mieć konta by móc zobaczyć ten post, zabawa ćwiczy rozumienie poleceń, małą motorykę, pamięć słuchową, orientację w przestrzeni, skupienie uwagi- zapraszam do zabawy.
W trakcie zabawy warto też zamienić się rolami i wykonywać polecenia dziecka – zachęcam do mylenia się czasem -będzie to dobra lekcja dla dzieci a przy okazji okazja do śmiechu.
Dodatkowo sięgając do zeszytu można utrwalić z dziećmi prawidłową wymowę sylab/ słów lub poćwiczyć pozycję spoczynkową języka w trakcie wycinania. 
 
Udanej zabawy !!!
Marta Kisilewicz - logopeda
 
 
Dino – ćwiczymy głowę
 
Dziś głównymi bohaterami będą dinozaury – temat wbrew pozorom nie tylko dla chłopców
W trakcie zajęć logopedycznych bardzo lubię sięgać po pomoce uniwersalne – tak by ćwiczyć nie tylko prawidłową artykulację ( zachęcam do sięgania do zeszytu na zajęcia logopedyczne) ale też analizę i syntezę wzrokową, myślenie przyczynowo skutkowe czy budowanie dłuższych wypowiedzi. W materiale https://gadamdorzeczy.pl/2020/04/19/cwiczenia-lewopolkulowe-z-dinozaurami/ znajdziecie Państwo pomoce, dzięki którym będziecie mogli poćwiczyć wyżej wymienione czynności. Dodatkowo możecie sprawdzić co na temat dinozaurów wiedzą dzieci. A także poćwiczyć pamięć tak ważną między innymi przy nauce czytania czy pisania.
 
 
 
Zachęcam do Dino zabawy
 
Marta Kisilewicz
logopeda
 
Na dobry początek tygodnia zapraszam do rozruszania buzi i języka.
Nie trzeba nic drukować, wystarczy włączyć komputer.
 
Te ćwiczenia można potraktować jako przerywnik do innych zadań dla dzieci, ale też jako wstęp do ćwiczeń sylabowych/ wyrazowych z zeszytów dzieci.
 
Po dobrej rozgrzewce buzi i języka zapraszam do wspólnego zrobienia pomysłu z memo dźwiękowym, szczegółową instrukcję znajdziecie Państwo tu https://domologo.pl/logopedia/cwiczenia/cwiczenia-sluchowe/memo-dzwiekowe-zagadki-sluchowe/
 
W powyżej opisanych ćwiczeniach usprawniamy buzię oraz uszy
 
 
Udanej zabawy
Marta Kisilewicz
logopeda
 
 
Tym razem serdecznie zachęcam do przeczytania krótkiego artykułu o pamięci i o tym co możemy zrobić by tę pamięć wyćwiczyć.
W artykule
https://www.papuga.com.pl/jak-cwiczyc-pamiec-dziecka/ są różne wskazówki jak w przyjemny sposób możemy polepszyć pamięć – nie do końca zgadzam się z tytułem – bo z własnego doświadczenia pracy z dziećmi wiem że opisane zabawy również korzystnie wpływają na pamięć  dorosłych. Dodatkowo przy tych zabawach możemy ćwiczyć różne głoski w wyrazach i sylabach. Przykładowo przy memorach zanim będziemy odkrywać karty powtarzamy słowa i sylaby z zeszytu, również ćwiczymy budowanie zdań, analizę i syntezę wzrokową.
W artykule dodatkowo opisane są różne gry, może to być dobra inspiracja na prezenty dla najmłodszych.
 
Serdecznie zapraszam do zabawy
Marta Kisilewicz - logopeda
 
 

Zapraszam do zabawy z lodami. 

 

Drukujemy obie karty. Kółka 2razy i  wycina samo dziecko lub pomagamy mu jeśli jest zbyt małe. Następnie razem z dziećmi wymyślamy nazwy dla gałek – możemy inspirować się nazwami owoców, lodów które znamy lub możemy puścić wodze fantazji i stworzyć nazwy na przykład „lody cze, „lody na”, „lody bubu” – przy wymyślaniu nazw warto posiłkować się zeszytem do terapii logopedycznej. 

 1. Zabawa w kupowanie lodów : 

 • Kupujący : poproszę lody tre i tra 
 • Sprzedawca : już nakładam lody tre i tra 
 • Kupujący: poproszę jeszcze tro i tru 
 • Sprzedawca : już podaję tro i tru 

 

 • Zamieniamy się rolami i znów powtarzamy zabawę 

 

 1. Układamy kółka – dziecko układa tak samo patrząc na wzór lub stara się ułożyć z pamięci po wcześniejszym powtórzeniu. Zamieniamy się rolami  

 1. Układamy wzór. Dziecko zapamiętuje. Zamyka oczy – zabieramy jakiś kolor lub zamieniamy kolejność. Dziecko otwiera oczy i pytamy : co się zmieniło? Zamieniamy się rolami. 

 1. Samymi kółkami gramy w memory : rozkładamy kolorami do dołu kółka i odsłaniamy po dwa koła starając się znaleźć pary – tu znów możemy poćwiczyć – dziecko powtarza sylaby i potem wykonuje ruch. 

 

W trakcie zabaw ćwiczymy budowanie zdań, pamięć, prawidłową artykulację głosek, rozpoznawanie kolorów i małą motorykę. 

Materiał znajduje się na stronie Printoteka pod tytułem lody i jest całkowicie bezpłatny  

 

 

Marta Kisilewicz logopeda  

 
Rysowanie


Kolejna propozycja na wspólne rysowanie, tym razem trzeba uzupełnić fragment obrazka patrząc na wzór.

Pomysł jest dostępny tu: https://www.facebook.com/LogoLamaczka/posts/958841581213875


Po narysowaniu zachęcam do zbudowania zdań z obrazkami – młodsze dzieci „Narysowałem kwiatek/budkę dla ptaków” początkowo a potem mogą po dorosłych powtórzyć bardziej skomplikowane zdania, dzieci starsze łączą kilka obrazków i budują z nimi zdania „po lewej stronie jest kwiatek po prawej budka dla ptaków a na środku sekator”

To zadanie ćwiczy : małą motorykę, koordynację ręka- oko, budowanie zdań, poszerza zakres słownictwa, ćwiczy prawidłową artykulację.                             

 

Marta Kisilewicz logopeda

 

Bukiet

 

Zapraszam dziś na wiosenny spacer na łąkę lub do lasu. Idziemy z szeroko otartymi oczami, naszym zadaniem jest znalezienie co najmniej 10 różnych kwiatów i zrobienie z nich bukietu, oczywiście wybieramy się na spacer całą rodziną. Jeśli dzieci nie zauważą kwiatów to rodzice mogą im podpowiedzieć mówiąc: „poszukaj kwiatów fioletowych”, „poszukaj białych kwiatów”, a dla starszych „obok Twojej prawej nogi”, „na lewo od tego wysokiego drzewa”.
Po przyjściu warto siąść razem np. do komputera i odszukać znalezione kwiaty, innym zadaniem może być też policzenie kwiatów i powiedzenie np. „zebrałem 5 kwiatów żółtych, 3 niebieskie i 2 białe”. Można też spróbować narysować te kwiaty albo z zebranych zrobić ładny bukiet.

 

Ćwiczymy wykonywanie poleceń, dużą motorykę, orientacje w terenie, budowanie zdań, małą motorykę, nazywanie i rozróżnianie kolorów.

obrazek: WORD

Udanej zabawy!

Marta 

 

Proponuję zabawę w rysowanie
 
Zachęcam do odwiedzenia poniższych linków ze strony Pinterest. Nie trzeba tych stron drukować wystarczy przygotować kartkę, kostkę i coś do rysowania. Zasady są proste :
- rzut kostką
- rysujemy co wypadło
- kolejny rzut
I tak aż do skończenia obrazka. Jeśli dziecku za trudno jest narysować jakiś element wówczas pomagamy mu rysując kropeczki do połączenia kreską przez dziecko. Stworzone w ten sposób obrazki można w dowolny sposób pokolorować a nawet na ich podstawie stworzyć jakąś historię. Można też po prostu opowiedzieć co się na tym rysunku znajduje i nadać postaci imię. Zachęcam do sfotografowania gotowych rysunków i do wysłania ich na mój adres e-mail : martakisilewicz@gmail.com

 
Linki:

W tym ćwiczeniu usprawniamy pracę małej motoryki oraz tworzenie wypowiedzi.
Dzieci uczęszczające na terapię zachęcam do nadawania śmiesznych imion przy wykorzystaniu sylab/słów z zeszytu.
 
 
 
Tym razem zachęcam do wejścia w link na Youtube.pl
Z czystym sumieniem mogę polecić Panią Agnieszkę. Propozycje zawarte w filmiku można wykorzystać przede wszystkim do utrwalania słów/sylab, które Państwa dzieci mają w zeszytach logopedycznych ale też do zabaw tak po prostu.
Serdecznie zachęcam do skorzystania z pomysłów Pani Agnieszki
Myślę, że posiadacie Państwo w domu zaproponowane rzeczy lub coś podobnego do propozycji.
Sama chętnie w terapii z dziećmi wykorzystuję już propozycje z filmiku.

„Kuchnia”
Zapraszam dziś do zabaw słuchowych.
*Wystarczy wziąć kilka przedmiotów z kuchni : garnek, drewniana łyżka, pojemnik z kaszą, ryżem, wodą
* ustawiamy zabrane rzeczy przed sobą. „Wydajemy” dźwięk, nazywamy co to jest.
* dziecko się obraca – „wydajemy” dźwięk – zadaniem dziecka jest nazwanie przedmiotu lub wskazania go
* można też zaproponować kilka dźwięków
* zamieniamy się rolami
* można też na oczach dziecka „wydać” kilka dźwięków a dziecko ma po nas zrobić tak samo.

W trakcie zabawy rozmawiamy czy dany dźwięk był głośno czy cicho, blisko czy daleko, czy był przyjemny dla ucha. Ćwiczymy spostrzeganie słuchowe.
 
 
Dwa Michały”
Weź dziecko za ręce i tańcz razem z nim w kółeczku, recytując poniższy wierszyk. Pamiętaj o zmianie tempa zgodnie ze słowami wiersza:
 
Tańcowały dwa Michały,
Jeden duży, drugi mały,
Jak ten duży zaczął krążyć,
To ten mały nie mógł zdążyć.

 
Jak ten mały nie mógł zdążyć,
To ten duży przestał krążyć,
Jak ten duży przestał krążyć,
To ten mały mógł już zdążyć.

 
A jak mały mógł już zdążyć,
Duży znowu zaczął krążyć,
A jak duży zaczął krążyć,
Mały znowu nie mógł zdążyć.

 
Mały Michał ledwo dychał,
Duży Michał go popychał,
Aż na ziemię popadały
Tańcujące dwa Michały.

Zabawa ta pomoże w koordynacji ruchowej, warto też zachęcić dziecko do powtarzania razem
z nami, w ten sposób poćwiczymy pamięć dziecka. Można również przy okazji tej zabawy potrenować z dzieckiem słowa/sylaby z zeszytu : najpierw powtarzamy słowa sylaby, potem bawimy się w tańcujące Michały, potem znów słowa/sylaby i tak kilka razy. Możemy też z dzieckiem umówić się na określoną ilość słów/sylab do powtórzenia – ćwiczymy artykulację.

 
Pomysł na zabawę zaczerpnięty z książki Jackie Silberg
„Gry i zabawy z dziećmi”
 
 
Poszedł Marek …”
 
Zaczynamy od zdania : „Poszedł Marek na jarmarek i kupił sobie traktor”, teraz dziecko powtarza „Poszedł Marek na jarmarek i kupił sobie traktor i (tu dodaje nazwę rzeczy z „R”). Potem inna osoba powtarza całe zdanie i dodaje swoje słowo. – można też wymyślać słowa na konkretne litery, a w przypadku dzieci uczęszczających na terapię logopedyczną warto wykorzystywać słowa z zeszytu. (przykładowo : Poszedł Marek na jarmarek i kupił sobie szafę, szalik, szampon; lub też Poszedł Marek na jarmarek i kupił sobie sanki, samolot, skarpetki, albo : poszedł Marek na jarmarek i kupił sobie nóż, nożyczki, namiot, lub: poszedł Marek na jarmerek i kupił sobie kota, kure, koło)
Tę zabawę można też zrobić w inny sposób, w przypadku gdy dziecko ma trudność w wymyśleniu słów można mu pomóc obrazkami – albo je pokazać i schować lub ułożyć. W trakcie tej zabawy można też umówić się z dzieckiem że szukamy słów, które mają zawierać konkretną literę i pokazać też słowa, które jej nie mają a zadaniem dziecka będzie powiedzenie, że damy wyraz nie pasuje.
W trakcie tej zabawy trenujemy: pamięć, analizę i syntezę słuchową i wzrokową, a także umiejętność budowania zdań oraz słuch fonemowy

 
Inspiracja od Pani Barbary Szafraniec opublikowana w grupie
„pracuję nad „erką”” na portalu Facebook
 
 
W linku zamieszczonym poniżej znajdziecie Państwo bardzo ładne wzory do wydrukowania, wycięcia a następnie do pokolorowania – w ten sposób ćwiczymy małą motorykę. Po wykonaniu „zabawek” zachęcam do opowiadania różnych historyjek – w przypadku dzieci starszych, lub do budowania prostych zdań – dzieci młodsze – trenujemy mowę. By pacynki wykorzystać do ćwiczenia sylab/słów z zeszytu można po prostu umówić się z dzieckiem że pacynki mówią innym językiem i wówczas dziecko powtarza po nas sylaby, które aktualnie chcemy utrwalać.

 

Czego brakuje !
 
 
 
 
 
 
 

 

Zadaniem dziecka jest powiedzieć jakiego obrazka brakuje, dodatkowym ćwiczeniem może być układanie zdań z obrazkami (np. Żaba ucieka przed bocianem), używanie przyimków (np. Kaczka jest pomiędzy żabami) – Ćwiczymy w ten sposób analizę i syntezę wzrokową, prawidłową artykulację głosek [ż, cz], budowanie zdań, orientację w schemacie ciała (prawo, lewo, góra, dół). By ćwiczyć też inne głoski ( z zeszytu) wystarczy poprosić dziecko by najpierw powtórzyło wybrane sylaby/słowa a następnie powiedziało czego brakuje w pierwszym rzędzie, potem znów powtarza a następnie patrzy na drugi rząd. I w ten sposób można zrobić całą tabelkę.
 
Gdzie jest króliczek?”

*Kiedy dziecko nie patrzy na Ciebie schowaj gdzieś pluszowego króliczka lub inną zabawkę dziecka
* Zapytaj: „gdzie jest króliczek/zabawka?”
* Zacznij zadawać kolejne pytania, na przykład „czy jest na krześle?” albo „czy jest pod stołem?”
* Zadając pytania podchodź do wymienianych miejsc i szukaj zabawki
* Dobrze jest wymieć właściwe miejsce w trzecim pytaniu. Na przykład, gdy schowasz króliczka na łóżku dziecka, trzecie pytanie powinno brzmieć : „czy jest na łóżku?”
* gdy znajdziesz zabawkę, wykrzyknij: „Hura, znaleźliśmy króliczka!”
Przedstawiona zabawa ucieszy mniejsze dzieci, ze starszymi proponuję zamienić szukanie zabawki na szukanie obrazków z ćwiczonymi słowami
z zeszytu logopedycznego. Można też zadawać trudniejsze pytania lub formułować polecenia posługując się trudniejszymi określeniami, na przykład „szukany obrazek jest po prawej stronie od drewnianego stołu” – oczywiście mówimy z perspektywy dziecka.

Zabawa ta usprawni rozumienie poleceń, prawidłową artykulację, orientację w przestrzeni i w schemacie własnego ciała, pozytywnie wpłynie na koordynację wzrokowo-ruchową, analizę i syntezę wzrokową.
Przykładowe obrazki do schowania:

 
Zainspirowałam się zabawą z książki Jackie Silberg „Gry i zabawy z dziećmi” (27.04.2020)
 
 
Zabawa „Jeż”

Szanowni Państwo celem zabawy jest uwrażliwienie na zmiany tempa, wykonywanie poleceń, ćwiczenia koordynacji wzrokowo- ruchowej, ćwiczenia pamięci.
Ćwiczenie dostępne jest na kanale Youtube.pl https://www.youtube.com/watch?v=4XPgOLV-5ls


Młodsze dzieci chętnie będą naśladować ruchy wykonywane przez prowadzącą i rodziców, starsze zachęcam też do nauki tej krótkiej rymowanki – dzięki temu poćwiczą swoją pamięć, słuch fonemowy. Można też utrwalać dzięki temu wierszykowi artykulację głoski „Ż”.


Na dobry tydzień zapraszam na stronę z ćwiczeniami on-line. 

Tym razem są to bardzo dobre ćwiczenia na spostrzeganie wzrokowe. Można zabawę połączyć z powtarzaniem sylab/wyrazów/zdań z zeszytu logopedycznego lub jakiś krótkich wierszyków.

strony z wierszykami logopedycznymi i nie tylko

 

Zabawa logopedyczno – ruchowa
Dziś proponuję zabawę, która cieszy się dużym powodzeniem na zajęciach logopedycznych prowadzonych przeze mnie:
* szykujemy jakiś pojemnik – może to być wiadro, miska, duże pudełko
* potrzebne też będą elementy do rzucania – piłki, klocki, zwinięte skarpetki

 
Opis:
Ustawiamy pojemnik na podłodze, dziecko stoi w określonej odległości ( można zaznaczyć to miejsce)
Dziecko powtarza po nas słowa/sylaby/zdania/wierszyk (warto sięgnąć po zeszyty logopedyczne) – dostaje 5 elementów do rzucania i ma trafić, w trakcie zabawy można odsuwać lub podsuwać pojemnik do którego się trafia. Fajnym urozmaiceniem jest np. podczas rzucania stanie na jednej nodze, czy rzucanie drugą ręką, zadania oczywiście dobieramy odpowiednio do wieku. Fajnie też by rodzice wzięli udział
w zabawie i by im też czasem nie udało się trafić.

 
Udanej zabawy
 
 
Drodzy Rodzice i Opiekunowie
Serdecznie zapraszam do skorzystania z dema, jakie można znaleźć tutaj :
Wystarczy mieć włączone głośniki – dobra zabawa przed Wami
i Waszymi pociechami. Jest to według mnie bardzo ciekawy sposób na zabawy słuchowe, sama chętnie z niego będę korzystać w trakcie terapii logopedycznej
 
 
 
Zapraszam do wielkanocnych zabaw z masą solną.
Przepis:
*1 miarki soli x 1 miarka mąki pszennej + około pół szklanki letniej wody. Zagniatamy do uzyskania plastycznej masy, jeśli za bardzo się lepi, można dodać mąki ziemniaczanej.
*W trakcie wyrabiania masy solnej dodajemy ok 1 dużą łyżkę farby plakatowej/ akrylowej lub barwnik do barwienia pisanek.
*Wkładamy do piekarnika kuchennego, wyroby ok 0,5 cm grubości suszymy w temperaturze od 60 - 100 C, około 3 godziny.
*Gotowych ozdób nie trzeba malować. Można je powiesić na oknie, lampce czy też użyć do dekoracji stroika. A może macie swoje pomysły... Powodzenia!!!

Dzieci uczęszczające na terapię logopedyczną w trakcie zabawy mogą powtarzać sylaby/wyrazy /trzymać pozycję spoczynkową języka – wszystko to co mają zapisane w zeszytach z terapii logopedycznej
Pomysł zaczerpnięty z „Sztuka Niepoważna” na portalu społecznościowym

Wierszyk na rozruszanie
Przeczytaj wierszyk i razem z dzieckiem wykonaj czynności o których mówi:
Lubię skakać,
Podskakiwać,
Lubię tańczyć,
Maszerować,
Lubię śmiać się,
Hałasować,
Śpiewać, biegać,
Kwiczeć,
A poza tym lubię KRZYCZEĆ!

Pomysł pochodzi z książki Jackie Silberg „Gry i zabawy z dziećmi”


Zabawy słuchowe:


Zabawę zaczynamy od przygotowania instrumentów :
*mogą to być np. butelki po kefirze, lub innym napoju (butelki po kefirze będą fajne, gdyż nic przez nie nie widać, inne butelki można okleić)
* do środka wsypujemy muszelki/ kamyczki / makaron/ kasze / suche kasztany / piasek / mak /koraliczki – generalnie wszystko to co wydaje fajny dźwięk i mamy w domu
* robimy po dwie butelki z taką samą zawartością
*„Instrumenty” zakręcamy i gotowe

Zabawa 1 : szukamy par takich samych dźwięków
Zabawa 2 : „gramy” różne melodie najpierw jednym dźwiękiem a potem kilkoma i druga osoba ma powtórzyć, oczywiście zamieniamy się rolami
Zabawa 3 : jedna osoba zamyka oczy, druga „gra” i ta pierwsza lokalizuje dźwięk
Zabawa 4 : gramy szybko , wolno. Nazywamy
Zabawa 5 : umawiamy się na wykonywanie różnych czynności na określony dźwięk i słysząc go np. biegniemy czy idziemy powoli itp.
 
Od 30.03. - 03.04. 2020
 1. Spróbuj jak najkrótszą drogą zaczynając od A1 kończąc na 9I zebrać wszystkie obrazki ( możesz tylko poruszać się w górę i w dół ↓↑ i w prawo→ lub w lewo ← )
 2. Wyznacz trasę którą można przejść by zebrać wszystkie obrazki z każdej grupy (motylka, bociana,kwiatka)

 

      A    B      C      D      E     F      G     H     I
   1            
   2                
   3                
   4              
   5                
   6            
   7                
   8            
   9              

 

 
obrazki pobrane:

link do pobrania maty

https://mjedu.pl/mata-a4

 

 

 

Oryginalna książka”

* Razem z dzieckiem wybierz obrazki z kolorowych czasopism.
* Wytnij obrazki i wspólnie ponaklejajcie je na kawałki tektury jednakowej wielkości.
* Starsze dzieci mogą popodpisywać zdjęcia np. nadając imiona czy nazwy.
* Zrób w tekturze dziurki i przewlecz przez nie tasiemki, wiążąc je na końcu.
* Dziecko będzie teraz miało oryginalną, stworzoną przez was książkę.
* Oglądajcie razem obrazki i wymyślajcie związane z nimi historyjki.

Pomysł pochodzi z książki Jackie Silberg „Gry i zabawy z dziećmi”
 
Od 23.03. -27.03.2020
 
Wierszyk „ Pędzimy pociągiem”
Schwyć dziecko w pasie i udawajcie pociąg, zaproście innych domowników do wspólnej zabawy

Pociąg sapie,
Tchu nabiera,
Tchu nabiera. (stójcie w miejscu i lekko uginajcie kolana)
Rusza wolno (idźcie wolnym krokiem)
Pędzi teraz,
Pędzi teraz. (przyspieszcie kroku)
Hej, jedziemy w kraj daleki,
Poprzez góry,
Poprzez rzeki,
Pędzi pociąg, ile tchu,
Na bok, z drogi,
Ufufufu, ufufu
Ufufufu, fuuu
Pociąg dudni(tupcie nogami w podłogę)
Pociąg brzęczy,(wołajcie: „dzyń, dzyń, dzyń”)
Pociąg brzęczy.
Teraz stanął, (przystańcie)
Czy się zmęczył?
Czy się zmęczył?
Hej, jedziemy w kraj daleki, (znów ruszacie do przodu i poruszacie się coraz szybciej)
Poprzez góry,
Poprzez rzeki,
Pędzi pociąg, ile tchu,
Na bok, z drogi,
Ufufufu, ufufu
Ufufufu, fuuu
Wierszyk pochodzi z książki „Gry i zabawy z dziećmi” Jackie Silberg
 
Propozycje od logopedy:
 
- drukujemy obrazek na dużej kartce
- rysujemy linie dzieląc obrazek na mniejsze fragmenty
- dziecko powtarza po osobie dorosłej kilka słów/sylab z zeszytu ( dotyczy osób objętych terapią logopedyczną)
- dziecko koloruje jeden fragment
I znów powtarza i koloruje
Dzieci nie objęte terapię też mogą kolorować fragmenty wybierając kredki po usłyszeniu polecenia np. „teraz weź zieloną kredkę i pokoloruj uszko”
Gdy wszystkie fragmenty są pokolorowane dorosły tnie obrazek od góry do dołu i z lewej strony do prawej na co najmniej 4 części ( może być więcej elementów ale trzeba uwzględnić umiejętności dziecka). Podopieczny układa obrazek z ewentualną pomocą a następnie można gotowy obrazek wspólnie przykleić.
 
 
 

Ostatnia aktualizacja: 2020-06-25