Strona głowna  /  Galeria  /  Wystawa Szopek Krakowskich
Wystawa Szopek Krakowskich
data dodania: 2018-02-04

Szopki Bożonarodzeniowe maja bardzo dlugą tradycję . Pierwszą szopkę przygotował św. Franciszek w Greecio we Włoszech w roku 1223. Od tamtego czasu w całym świecie chrześcijańskim budowane są szopki.
W dniu 10.01.2018 grupa VI wybrała się do dwóch kościołów- oo. Bernardynów i oo. Redemptorystów, aby zgodnie z tradycją po świętach Bożego Narodzenia obejrzeć jedyne z nielicznych w Krakowie ruchome szopki. Oprócz głównych postaci jaką jest Święta Rodzina, znajdują się w nich ruchome sceny z codziennego życia  mieszkańców miast i wsi oraz ważne osoby związane z historią Polski, które przychodzą do żłóbka , aby oddać hołd Dzieciątku Jezus. Szopki wzbogacone są o różne odgłosy - dzwony, głosy trąb, śpiew ptaków, szum strumyka. Całe kompozycje tworzą niezwykły klimat: bogactwa i ubóstwa, radości i powagi.
Dzieci z ciekawością oglądały stworzone przez zakonników szoki. Miały możliwość zobaczenia jak pracowali ludzie w dawnych czasach. Zadziwione były wielkością stworzonych kompozycji oraz wielkością postaci - ludzi, zwierząt a także pojazdów. Same zauważyły, że wykonanie takich szopek wymagało bardzo dużo pracy. Pełne kolędowych nastrojów wróciły do przedszkola.