Strona głowna  /  Galeria  /  Eksperymenty z suchym lodem
Eksperymenty z suchym lodem
data dodania: 2017-11-11

Dnia 10.11.2017 dzieci z grupy III miały okazję poznać właściwości suchego lodu, który jest dwutlenkiem węgla w stanie stałym (jego temperatura to – 78,5 stopnia Celsjusza), a pole jego zastosowań jest bardzo szerokie. W tym dniu spotkaliśmy się z Panem Doktorem WOW ( tatusiem naszej koleżanki z grupy), który na wstępie opowiedział nam o suchym lodzie. Po części wstępnej nastąpiła zasadnicza część doświadczeń. Aby przebiegły one w bezpieczny dla dzieci sposób przeprowadzono z nimi wcześniej pogadankę na ten temat.
Obserwowaliśmy bardzo ciekawe doświadczenia np.:
- włożyło parę kostek do pustej rękawiczki, którą zawiązano i zadano nam pytanie „Co się stanie”. – udzieliliśmy kilku odpowiedzi i mieliśmy możliwość zobaczenia czy rękawiczka się powiększy, tak jak byśmy nadmuchiwali balon.
- uczestniczyliśmy też w zrobieniu „wulkanu bańkowego” – do wysokiego naczynia została wlana woda, płyn do baniek, wsypany suchy lód . Na efekt nie trzeba było długo czekać – piana i dym pojawiły się w pojemniku jak prawdziwym wulkanie.
- dowiedzieliśmy się „ Co się dzieje suchym lodem”,gdy położymy go na metal. Okazało się , że suchy lód leżący na metalowej łyżce zaczyna wibrować i wydawać dzięki.
Jeszcze przeprowadziliśmy wiele innych doświadczeń, dzięki którym poznaliśmy właściwości i zastosowanie suchego lodu .
Na koniec naszego spotkania z Doktorem WOW mieliśmy okazję zanurkować w dymie , który rozchodził się po naszej sali.
Wspaniale się bawiliśmy.
Dziękujemy serdecznie tatusiowi naszej koleżanki za wspaniałe pokazy i bardzo prosimy o odwiedzenie nas jeszcze .