Strona głowna  /  Galeria  /  Spotkanie z ratownikiem medycznym
Spotkanie z ratownikiem medycznym
data dodania: 2017-10-28

Dnia 27.10.2017 nasze przedszkole odwiedził ratownik medyczny. Podczas spotkania "medycznego" dzieciaki miały okazję wysłuchać informacji na temat zasad udzielania pierwszej pomocy. Przedszkolaki uczyły się, w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe i jak należy sprawdzać przytomność poszkodowanej osoby, w jaki sposób wezwać pomoc.

Ratownik wyjaśniał dzieciom, że należy głośno krzyczeć: POMOCY! POMOCY! przywołać dorosłą osobę, albo jeśli jest to tylko możliwe, to szybko wezwać telefonicznie pogotowie ratunkowe. Szybko okazało się też, że dzieci doskonale znają już numery telefonów ratunkowych – 112 ,999.

W trakcie prowadzonych warsztatów dzieci obserwowały, w jaki sposób należy prawidłowo wykonać opatrunek medyczny, zapoznały się z dostępnymi środkami opatrunkowymi.Uwagę dzieci skupił sprzęt zgromadzony w walizce ratownika tj. stetoskop, ciśnieniomierz, maseczka do sztucznego oddychania, maseczka tlenowa i rozmaite opatrunki. Pod okiem instruktora dzieci ćwiczyły kolejność postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy. W trakcie prowadzonych zajęć nasi podopieczni dowiedzieli się w jaki sposób należy prawidłowo wykonać opatrunek medyczny. Ważnym elementem szkolenia była nauka ułożenia osoby poszkodowanej w pozycji bocznej, a pod okiem instruktora dzielnie ćwiczyły bezpieczne ułożenie ciała orza jak wykonać sztuczne oddychanie. Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się "małymi ratownikami".

Ratownik przypomniał, jak ważne jest aby dzieci były właściwie przewożone samochodem tzn. zawsze w foteliku i w mocno zapiętych pasach. Zwracał uwagę, by podczas jazdy rowerem ,żeby zawsze miały odpowiednie zabezpieczenie, na głowie obowiązkowo kask, a na kolanach i łokciach – ochraniacze.
Mamy nadzieję, że dzięki takim zajęciom dzieci będą miały większą świadomość w udzielaniu pierwszej pomocy.